Arama Kelimenizi yazıp Enter'a basınız.

“Ali Bey ve Katolik Doktor” Hikayesi

Ali bey 2011 yılları’nda Kamerun’un Maroua adlı ilinde yaşayan ve babam ile çalışan bir Müslüman’dı. Sol gözünün sürekli akmasından dolayı bir kaç hastane’ye gitmiş ancak tedavisi için gerekli parayı denkleştirememişti. Bir süre onu cüzi bir fiyata tedavi edebilecek bir hastane arasa da, Hiç bir hastane Maroua’nın neredeyse tamamının Müslüman olduğu Katolik hastanesi kadar ucuz değildi. “İnsani yardım” adı altında kurulmuş bu hastane, Müslümanların tek çaresiydi. Ali bey Maroua’daki Katolik hastanesi’nde tedavi olabilmek için, gerekli parayı denkleştirdikten sonra o hastane’ye gitmişti. Ameliyat masasına yatmış, ve onu ameliyat edecek doktoru beklemeye başladı. Bir süre sonra beklediği doktor geldikten sonra, doktor ona şu sözleri söylemesi gerektiğini söyledi “Şifa İsa’dandır”. Bir Müslüman’dan böyle bir şey nasıl istenilinebilinirdi? Ali bey şöyle cevap verdi; ” Hz.İsa bizim de peygamberimizdir. Ama şüphesiz şifa sadece Allah’tandır”.

Doktor, Ali bey’e “Şifa İsa’dandır”. Demez ise ameliyatın başarısız geçebileceğini söyledi. Ve daha çok bu sözleri söylemesi için ısrar etti. Ali bey ise ” Vallahi şifa sadece ve sadece Allah’tandır! Vallahi bana söyletmeye çalıştığınız bu sözleri söylemeyeceğim”. Şehadet parmağını kaldırdı ve yüksek sesle ” Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve rasulühü” Diyerek Kelime-i Şehadet getirdi. Ali bey’in bu sözleri’nden sonra bir kelime dahi edemeyen doktor, ameliyata başladı. Kısa süren ameliyatın sonunda doktor bilinçli olarak Ali bey’in gözünü kör etmişti.

Ama kim bilebilir? O Allah ki, göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin sahibidir. O’ndan başka kuvvet yoktur. Herşeyi sarıp kuşatandır. Dilediğini yapar, herşeye gücü yetendir. O dilerse kapanan gözler de açılır! Andolsun ki, şifa sadece ve sadece Allah’tandır! “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve rasulühü!”

– ÜSAME TARGAL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir