Arama Kelimenizi yazıp Enter'a basınız.

Annelik Nereye Kadar?

“Anne” rolü temelde cinsellikten arınmış bir roldür. Anneliği yaşamlarının tek boyutu hâline getiren kadınlar, cinselliklerini bile bazen unuturlar ve bastırırlar. Böyle durumlarda cinsellik sadece bir görev gibi ifa edilir.

Kadınları sadece “anne” olarak var eden, bütün bir insan olarak diğer boyutlarında yaşamasına izin vermeyen sistemler kadınların annelik duygularını sömürürler. Gelişmeyen bu insanların hayatta tek hedefi sadece ve sadece annelik ise çocuklar büyüdüğünde tabiri caizse “yuvadan uçtuğunda” kadın ne yapacağını şaşırır, bocalamaya başlar. Bu sistemler kadınlara “annelik” rolü biçmesinin ötesinde erkekleri de “erkek” ve “koca” rolüyle sınırlamakta, her iki tarafın da insan olarak tüm zihinsel ve duygusal yetilerinin gelişmesine engel olmaktadır.

Annelik her zaman için önemi itibarıyla kadın kimliğinde üstlenilmesi gereken rollerin birinci sırasında olmakla birlikte hayatın tek hedefi, tek amacı değildir. Annelik mesleğini en güzel ve verimli şekilde ifa etmek için elimizden geleni yapmalıyız. Özellikle çocuğun yetiştirilmesinde ve çocuk evrelerinde annenin önemi her zaman birinci sırada olmakla birlikte “tek annelik, sırf annelik” diyemiyoruz. Bunun bir nedeni de Müslüman olma kimliğimizdir. Sözüm “anne” olduktan sonra namazı bile bırakan, çocuğunun en iyi şekilde yetişmesi adına tüm kulluk vazifelerinde ihmallik gösteren annelerin sayısının fazla olduğu bir toplumda yaşayanlaradır. Hayatımızda “anneliğin nereye kadar” olması gerektiğini çok iyi bilmeliyiz. İfrat ve tefrite kaçmadan “annelik rolünde orta yolu” iyi tespit etmeliyiz.

Annelerin “Annelik” Rolüne Bağımlılığı

Annenin kültürümüzde özel bir yeri vardır. Anne olmak toplumumuzda kadına saygın bir yer kazandırdığı kadar aile içinde de belirli bir mevki, yetki ve saygıyı da otomatik olarak kazanmış hâle gelir. Özellikle de çocuklarını yetişkin yaşa getirmiş kadın koşulsuz bir saygıya hak kazandığı gibi annelik değer ve nitelikleri de fazla sorgulanmaz…

Nureddin Yıldız

twitter.com/nurettinyildiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir