Arama Kelimenizi yazıp Enter'a basınız.

Bizim Büyük Generalimiz; Cevher Dudayev

Dergimizin en genç, en hızlı en çalışkan yazarları, M. Medeni Şahin, Musab Yılmaz ve Salih Önver Bu Ayki Sayımızda  Cevher Dudayevi Hayırla Yad Ediyor.

Uzun bir süredir emek harcadıkları bu dosyamız için önce Dudayev ailesinin avukatı Muktedir İlhan’la görüştüler. Sonra cephede Cevher Dudayev’le görüşmüş Ali Yandır’la konuştular. Son olarak Cevher Dudayev’in muhterem eşi Alla Dudayev’den general üzerine bir yazı aldılar. Ortaya bu muazzam dosya çıktı. Hayret, minnet ve rahmetle okuyacağınızı umuyoruz.

 

İkinci Şeyh Şamil olarak kabul edilen Cevher Dudayev 1944 yılının ocak ayında Büyük Çeçen Sürgünü sırasında dünyaya geldi. Sürgün edildiği Kazakistan’da 13 yıl kaldıktan sonra Çeçenistan’a geri döndü. Çok zeki bir öğrenci olan Cevher Dudayev kısa zamanda Rus hava kuvvetlerinde subay olmayı başardı. Ayrıca Sovyet tarihinde Stratejik Hava Kuvvetleri’nde ilk Müslüman tümen komutanı olmayı başardı. Hz. Musa (as)‘ı en büyük düşmanı firavundan koruyan, hatta onun sarayında büyüten Rabbimiz, aynı şekilde Cevher Dudayev’i düşmanlarından korumuştu. Sovyetlerin sancılı çöküşü öncesinde Tuğgeneral olarak görev yaparken, çıkan bağımsızlık hareketlerini bastırma emrine itaat etmemesi üzerine “Asi General” olarak anılmaya başladı.Rus hükümeti tarafından askeri birliği ile bugünkü Çeçenistan’ın başkenti olan Grozni’ye sürgün edildi. Daha sonra kendisi Çeçenistan’ın bağımsızlık mücadelesini devam ettirmek için askerlikten istifa etti.

 

Dudayev ordudan ayrıldıktan sonra Çeçen Halk Kongresi’ne davet edildi. Kongreden sonra 27 Kasım 1991 yılında yapılan seçimde halkın yüzde seksen beşinden fazlası Dudayev’i Çeçenistan’ın devlet başkanlığına seçti.6 Eylül 1991 yılında Dudayev’in başkanlığında Çeçenistan bağımsızlığını ilan etti. Çeçenistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Rusya Federasyonu bu durumla alakalı sert bir açıklama yaparak bir savaşın sinyalini verdi. Dudayev ise savaş yerine barış istiyordu zira savaşılması halinde Çeçen halkının alacağı zararın farkındaydı.

 

Dudayev Rusya’nın başbakanı Victor Çernomirdin’le telefonla görüşerek barış yanlısı olduğunu bildirdi. VictorÇernomirdinde çok mutlu olduğunu ifade etti. Daha sonra Dudayev’le barış görüşmelerini kabul etmeyen Kremlin, Çeçenistan’ı vurarak Slav unsurlarının motivasyonunu artıracak, Rus ordusu, kazandığı bu zaferle otoritesini yeniden sağlayacaktı. Kısacası savaşı Ruslar çıkarmıştı. Bu nedenle Çeçenler savunma savaşı vermek zorunda kalmışlardır. Dudayev’in eşsiz kişiliği etrafına toplanan Çeçen halkı inanılmaz bir direniş örneği sergiliyorlardı. Dudayev’in dehasıyla Ruslara ağır kayıplar yaşatmışlardı.

 

21 Nisan 1996 Akşam vakitleri, Cevher Dudayev’in şehadet zamanıydı. Ne gam! Ruslar uzun süredir Cevher Dudayev’ i öldürmeye çalışıyorlardı. Birkaç defa füzeleri yanlış yere düşürmüşlerdi. Ruslar Cevher Dudayev’ in koordinatlarını uydu telefonundan bulmuşlardı. Deneyimli bir asker olduğundan o akşam telefonla konuşurken bir füzenin üzerine doğru geldiğini anlamıştı. Başını kaldırdı fakat hiçbir yere hareket etmemişti. Çünkü artık onun için Allah’ a teslim olmanın vakti gelmişti. 21 Nisan akşamı Ruslar füzeyle onu şehit etmişlerdi.

 

Cevher Dudayev Çeçenistan’ın hürriyeti için hayatını ortaya koymuştu. O isteseydi istifasından sonra hayatının geri kalanını rahat bir şekilde yaşayabilirdi. Ancak o davası uğruna meşakkatlere katlanmayı tercih etmişti.

Milyon Birinci’miz Cevher Dudayev, şehitler kervanına böyle katılmıştı.

Allah ondan razı olsun.

 

Bir Yorum

  • Bir Yorumcu dedi ki:

    Cevher Dudayev 15 Şubat 1944te doğdu. Ocak da doğduğu bilgisi yanlış. Doğduktan 1 hafta sonra yani 23 Şubat 1944 te daha bebekken sürgün edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir