Arama Kelimenizi yazıp Enter'a basınız.

Gönlün İnci Çiçeği Kuran

İnsan gönlü yaratıldığı andan itibaren duyarlıdır, hislidir, narindir. Algılama beyinle olduğu kadar gönülle de olur. Bir et parçası olan gönül insanın baharı da kışı da yaşamasına vesiledir.

Bu hisler denizinde sonsuz kelime, idrak zemininde insan bazı durumlardan bazı sözlerden bazı kimselerden yara alabilir. Kırılması incinmesi kaçınılmazdır. İmtihan dünyasında nice sıkıntılı durumlara set işlevi gösteren gönüldür. Dünyadaki iniş çıkışların vermiş olduğu yorgunluk ve eziyetler zor durumda bıraktığı zaman kişiyi o durumdan ancak mutmainlik seviyesine Kuranı Kerim ile çıkılabilir. Allahu Teala Hazretleri kulunun gönlüne Kuranı ile tecelli etmekte kalbinin devasını da yine Kuran yoluyla vermektedir. Her hasta tedavi sonucu iyileşme ümidine sahip olur. Gönüllerin tabibi kalbin ilacı ise nazenin inci çiçeğinin taneleri olan Kuran ayetleridir. O ayetler kalbe dokundukça dünya ile olan bağın kopucu olduğu gerçeği, bunalımların sıkıntıların asıl olmadığı gün yüzüne çıkmış olur. Ilık ılık kalp atış ritmini değiştiren ayetler mutluluk, huzur verir insana. Çünkü yemek, içmek nasıl ki kalbin gıdası ise ruhun gıdası da Kuranın ayetleri ile Ekrem olan Allahın kullarına bir ikramıdır. Kuran sofrasından ne kadar alırsak o kadar yaratıldığımız andaki tertemiz berrak olan kalbimize dönülmüş olacaktır. Aslını bulan insan ruhunun dünyadaki serüvenine sağlam adımlarla devam edecektir. Kainat kitabı olan Kuranımız rehberliğinde attığımız adımlar daha bilinçli, daha emin, daha tefekkür dolu olduğunda iç huzur da buna eşdeğer bir şekilde artacaktır.

Kuran bir kitap olmaktan çok gözün görüp gönlün içini değiştiren alemleri ayetleriyle insan beyninin içine yerleştiren tıpkı bir inci çiçeğinin tefekkürüyle gönülde ve gözde bıraktığı tatlı his misali insanın dimağında daimi bir susuzluk tefekkürü bırakır. İnsan bu ayetler üzerinde tefekkür ettikçe susuzluğu artar. Bu ise en güzel susuzluktur. Bu susuzluk denizinde daimi Kuran tefekkürcüleri olmak dileğiyle.

| Tuğçe Buran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir