Arama Kelimenizi yazıp Enter'a basınız.

Hakkı Sahibine Teslim Et

Henüz evlenme aşamasında olmayıp yeni yeni yetişkinliğe adım atan veya evlenme aşamasına gelip de düğün hazırlıkları yapan gençleri ya da evlenip de bebek bekleyen yahut çocuk lezzetini tatmış olup da onları yetiştirmeye çalışan veya çocuklarını büyütmüş, evlendirmiş yani bizim tabirimizle ununu eleyip eleğini asmış olan tüm mü’minleri ilgilendiren bir meseleyi bu yazımızda ele almak istiyoruz. Zira bu kişileri hayatlarının çeşitli dönemlerinde, farklı şekillerde ilgilendirecek olan bir konu vardır ki bu, annelik ve babalıktır.

Anne, baba ve çocuk birbirinden ayrılması asla mümkün olmayan üç kelimedir. Ancak, çocuk denilince anne, her zaman biraz daha fazla ön plandadır ve ilk akla gelendir. Çünkü dünyaya gelecek çocuğu dokuz ay karnında taşıyan, doğduktan sonra da onu emziren, besleyen, büyüten, sıkıntılarını en yoğun şekilde üstlenen annedir. Bu sebeple çocuk denilince önce anne hatırlanır. Her ne şekilde olursa olsun anne, baba ve çocuk kelimelerinin kesiştiği yerde bilinmesi gereken pek çok mesele vardır.  Şöyle ki:

Anne ve babanın helal bir birliktelik olan nikâhla aile kurmaları, yeryüzünde insan neslinin devam etmesinin tek yoludur. Allah Teâlâ neslin devamı için böyle bir sistem murad etmiş ve bu beraberliklerin sağlıklı bir şekilde yürümesi için de ailede erkeğe ve kadına farklı sorumluluklar yüklemiştir. Bu konu ile alakalı hükümlerini Kur’an ayetleri ve Efendi’mizin hadisleri ile kullarına bildirmiş, bunlara riayet edildiği ölçüde de kurdukları yuvaların dünya ve ahirette kendilerine huzur ve saadet getireceğini haber vermiştir.

Bu bilgiden yola çıkarak İslam’da ebeveynin çocukları üzerinde ve çocukların ebeveyn üzerinde bulunan haklarını yazıya dökmek istiyoruz. Çocukların anne-baba üzerindeki haklarıyla başlamanın daha doğru bir metot olacağı kanaatindeyiz. Çünkü öncelikle anne-babanın çocuklarına karşı olan görevlerini ifa etmeleri gerekir. Çocukların haklarını yerine getirmeyen anne-babalar, Allah’ın kendilerine emanet olarak verdiği bu nimeti zayi etmiş olacaklarından, kıyamet günü bunun hesabını vereceklerdir. Bu sebeple anne-babaların bu hakları bilerek ona göre hareket etmeleri gerekir.

Çocukların Hakları

Çocukların anne-babaları üzerindeki haklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Evvela anne-baba olacak kişilerin eş seçimine dikkat etmeleri gerekir. Salih bir evlat yetiştirmek isteyen, öncelikle kendisine salih bir eş seçmek durumundadır. Salih bir eş seçiminden sonraki evlilik aşaması da İslami usullere uygun bir şekilde yapılmalıdır ki kurulan bu yuvadan bereket hâsıl olsun ve İslam’a hizmet edecek mücahit ve mücahideler yetişsin…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir