Arama Kelimenizi yazıp Enter'a basınız.

Hangi Tarayıcı?

Daha öncesini saymazsak 1995’te internet piyasasına tarayıcı olarak girip hâlâ da etkisi süren İnternet Explorer uzun süredir yalnız değil. Hâlihazırda birçok tarayıcı çıktı.İnternet kullanıcılarının sayısındaki artışa paralel olarak da tarayıcıların önemi artmış durumda.Peki, araştırmaları da göz önüne alırsak bizim için en iyisi hangisi? Genç Doku okuyucuları için bir dizi araştırma sonrası elde ettiğimiz sonuçlara kısa bir göz atalım.

Araştırmamıza kullanım oranı en yüksek ilk 5 tarayıcımızı aldık:Firefox, Chrome, İnternet Explorer, Opera ve Safari. Bu tarayıcıların birbirlerinden çok farklı alanlarda artı ve eksileri mevcut hiç şüphesiz… Biz bu incelememizi kullanıcıların tarayıcılardaki ortak paydalarında yoğunlaştırdık: Hız, güvenlik, eklentiler vs. Hadi hepsini teker teker mercek altına alalım.

Firefox: Geniş Pazar payına rağmen Chrome çıktı çıkalı kullanıcılarını kaybediyor. Üstünlüğü eklenti sayısının fazlalığı olarak da görülse de gelişen tarayıcı pazarında pek yenilik gösteremediği görülüyor. Yavaş açılması da hız açısında sorun oluşturuyor. Sadık kullanıcıları ve açık kodlu olması sayesinde Firefox sahneyi terk etmeyeceğe benziyor.

Chrome: Google’ın tarayıcısı olarak da biliniyor. Piyasaya çıktığından beri hep yükselişte… Bu yükseliş boşuna da değil. Hız konusunda genelde çıktığı günden beri lider… Sık kullanılan siteleri daha hızlı açması, güvenlik açısından diğerlerinden daha ileri olması, her geçen gün artan eklentileri, yabancı dildeki siteleri Türkçeye çevirme yeteneği ve Google’ın da gücü ile Chrome’un açık ara önde olması şaşırtıcı değil. Reklamlarını engelleme seçeneği ise eksisi olarak düşünülebilir.

Internet Explorer: Chrome’un çıkmasından sonra her geçen gün eriyen bir pazar payına sahip. İlk başlarda güvenlik sorunları sebebiyle hayli zorlanan tarayıcı, sonrasında da gelişmede geri kalarak düşüşe geçti. Hız konusunda yavaş olan ve diğer tarayıcıların özelliklerini çok sonra uygulayan İnternet Explorer, internet kullanıcılarının pek tercihi olmadığı söylenebilir.

Opera: Bu tarayıcının tek bir pencerede birden fazla pencere görüntülemesi üstünlükleri arasında… Fakat açılış süresinin uzunluğu, özel tarama isteğinin bulunmaması puan kaybetmesine sebep oldu.

Safari: Her ne kadar Windows’a da kurulma özelliği getirilse de genel olarak Apple ürünleri sayesinde yüksek kullanıcıya sahip olmuş durumda. “Kendine has üstünlükleri nedir?” dersek gizli göz atmanın bulunması ve yeni pencere/sekmeye eskisini sürükleyebilmeyi söylemeliyiz. Bu avantajlarının yanında kimlik avcılığındaki zafiyeti ve eklenti azlığı Safari’yi biraz gözden düşürüyor.

Sonuç olarak tarayıcılarda en çok göze çarpan ilk üçü olsa da genel anlamda her geçen gün kendini yenileyen, diğer tarayıcılarla arasındaki farkı bir hayli açan ve hız konusunda çok önde olan Chrome; eklenti zenginliği açısından da Firefox öncelikli tavsiyemiz. Bize ayrılan yerin darlığı dolayısıyla geniş istatistikler paylaşamadık fakat Chrome tavsiyemizdir. Sonraki haftalarda sizlereChrome’daki eklentiler ve kullanımına pratiklik getirecek özellikler hakkında bilgi aktarmaya çalışacağız.

Mustafa Furkan / Gençdoku Mayıs 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir