Arama Kelimenizi yazıp Enter'a basınız.

HER HALİ HAYIRLI OLAN MÜ’MİN

Müslim’de geçen bir hadis-i şerifinde Efendimiz şöyle buyuruyor:

عجبا لأمر المؤمن إن أمره كله خير ، وليس ذاك لأحد إلا للمؤمن ؛ إن أصابته سرّاء شكر ؛ فكان خيراً له ، وإن أصابته ضرّاء صبر ؛ فكان خيراً له .

Müminin hali ne kadar ilginçtir. Onun her hali hayırdır. Bu durum ondan başkası için geçerli değildir. Ona bir bolluk isabet ettiği vakit şükreder ve bu onun için hayır olur. Ona bir darlık/sıkıntı isabet ettiği vakit sabreder ve bu da onun için hayır olur.

İnsan hayatında kah güler kah ağlar. Bazen sevinir bazen üzülür. Bu kainatın değişmez kuralıdır. İmtihan sırrının da olmazsa olmaz hususiyetlerindendir. Bu noktada mümine düşen hayatını sabır ve şükür ekseninde sürdürmektir. İmani kemale ermiş mü’minde bu istikamette hayatının tümüne hayra çevirmiş olur ve inşallah rabbinin rızasına nail olur.

Hadiste nazara verildiği üzere; mü’min-i kamil’in şiarı/alameti bollukta şükretmek, darlıkta sabretmektir.

Ve şu da unutulmamalıdır ki, müminin sıkıntı halinde en etkili silahı olan sabır, musibetin ilk şokunu hissettiği zamanki sabrıdır. Gerçek sabır musibetin ilk anında olandır. Zaten kader ve Allah’ın takdirini iyi anlamış bir mü’min musibet anında “kader var keder yok, allah var gam yok” der ve dişini sıkar sabreder. Nihayetinde hayra erer.

Şükürle ilgili olarak şu noktanın altını çizmekte fayda görüyorum. Şükrün kapsamını sadece elhamdülillah diyerek daraltmak çok büyük bir yanlıştır. Unutulmamalıdır ki “her nimetin şükrü kendi cinsindendir.” Örneğin Rabbimiz bize zenginlik bahsetmişse malımızı Allah yolunda infak etmeliyiz. Bir ilme sahipsek bu ilmi başkalarına da öğreterek şükrünü eda etmeliyiz. Ve yine nihayetinde bu aktif şükrümüzle bollukta da hayra ereriz.

Evet; hayat bir tahtaravalli gibidir, bazen alçakta olursun bazen yukarda; bazen için sıkılır bazen için içine sığmaz.

Bize düşen ise sabır ve şükür. Böylece hayatın her anı hayra dönüşür.
Rabbime binlerce kez hamd-ü sena olsun. İslam ne güzel bir din, her hali hayır.

Rabbim bizleri mü’min olarak yaşat ve mümin olarak öldür. Bizleri sırat-ı mustakimden ayırma. Ve bizleri hakkıyla sabreden ve şükreden kullarından eyle. Amin…

MUAMMER FATİH ÖZTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir