Arama Kelimenizi yazıp Enter'a basınız.

İzzetin Zirvesi: Kudüs

Kudüs’ü sadece bir Filistin meselesi olarak görmek, sadece Filistin’de yaşayanlara has kılmak, Kudüs’ü ateşten bir çemberin içine atmaktır. Kudüs, peygamberlerin tevhid mücadelesine ev sahipliği yapmış, Müslümanların ilk kıblesi olmuş, ismi ve çevresiyle mukaddes kılınmış; İslam’ın en değerli şehirlerindendir. Kur’an’da çevresi mübarek kılınan ve Peygamber efendimizin İsra gecesinde Mirac’a yükseltildiği mübarek bir mekânın adı olarak geçer.

Müslümanlar olarak bu denli öneme sahip olan bir şehri sahiplenmeli ve müdafaası için gereken her türlü çabayı sarf etmeliyiz. Kudüs her zaman kalpte, zihinde ve idrakte olmalı, her gece uyumadan önce Filistin topraklarının kokusunu, oradaki zeytin ağaçlarının gölgesini, Filistinli çocukların cesaretini ve asilane mücadelesini, bizim Mescid-i Aksa muhafazasını devralmaya nasıl niyetlenebileceğimizi düşünmeliyiz.

Kudüs, Selahaddin’in rüyası, “Kudüs esaret altındayken ben nasıl gülebilirim.” dediği şehir. “Ve Kudüs şehri Gökte yapılıp yere indirilen şehir.” Üstad Sezai Karakoç Kudüs’ü tarif ederken kullanmış olduğu tabir Kudüs’ün ne kadar da asil ve zarif olduğunu gösteriyor.

Kudüs, tüm Müslümanların ortak davasıdır. Kudüs, Müslümanların izzet-i haremi; Kudüs, Müslümanların imtihanı; Kudüs, insanlığın onurunun sınandığı yer… Mescid-i Aksa esir; Mescid-i Aksa hüzünlü; Mescid-i Aksa Ömerlerini, Selahaddinlerini bekliyor…

Hz. Ömer’in fethettiği, Selahaddin Eyyübi’nin kurtardığı, Abdulhamid Han’ın koruduğu Kudüs’ü ve mübarek toprakları bugün hürriyetine kavuşturacak kimlerdir!

Bugün Kudüs esaretten kurtulacaksa şayet, bunu ‘sağına, soluna bakmadan ben varım!’ diyen yiğit, samimi, fedakâr, sabırlı gençler gerçekleştirecektir.

Kudüs’ün kurtuluşu için çalışan Uhterinli marangoz gibi, bugün bizlerin Kudüs’ün hürriyetinin hayalinin ötesine de geçecek işler gerçekleştirmemiz gerekir. Mescid-i Aksa için tekbirleri tüm dünyayı saracak minberleri, mihrapları yapmanın ve kandilleri yakmanın zamanı gelmedi mi?

Ey Kudüs, ey mübarek topraklar! Kalbimizin her vakit attığı semanın kapısı… Ey Kudüs! Bekle bizi, elbet kavuşacağız sana. Aramızdaki ayrılıkları bitireceğiz, sana kavuşmak için bir olacağız. Damarlarımızda akan kanın her zerresine seni nakşedeceğiz. Seninle beraber açılacak semanın kapısından Rabbimize kavuşacağız… Bekle bizi Ey Kudüs!

Mescid-i Aksa Allah’ın inayetiyle kurtulacak, bunu İsrailliler de biliyor, Filistinliler de biliyor. Bunu biz de biliyoruz! Ama zihinlerimizi sürekli diri, mücadelemizi kararlı ve gücümüzü kavî tutmalıyız. Kudüs özgürleşecek, Müslümanların izzeti ve onuru Allah’ın inayetiyle tekrardan yücelecektir.

ALLAH EMRİNDE GALİPTİR…

HASBUNALLAH VE NİMEL VEKİL, NİMEL MEVLA VE NİMEN NASİR…

| Fatih Akyolcu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir