Arama Kelimenizi yazıp Enter'a basınız.

Muhammed Demirci: Kudüs’ü Kurtarmak İçin Harekete Geçeceğiz

Röportaj: Yunus Emre

Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ya yönelik baskının İsrail tarafından arttırıldığı bir zamanda Mirasımız Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Demirci ile Kudüs’ün önemi ve Kudüs için yapılan çalışmalar hakkında konuşma imkanı bulduk.

  Kıymetli hocam, Mirasımız Derneği’nin kuruluş amacından başlayalım isterseniz. Okuyucularımızı kısaca bilgilendirmek için, niye böyle bir derneğin kurulmasına ihtiyaç duydunuz?

Bismillahirrahmanirrahim. Mirasımız Derneği 2008 yılında kuruldu. Kuruluş gayemiz Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı korumak. Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı koruma hedefine ulaşmak için iki çalışmaya ihtiyaç duyduk. Birincisi; halkımızı Kudüs konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve daha şuurlu hale getirmek için çalışmalar yapmak. Yani evet, herkes Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı sever, ama Kudüs işgal altında olduğu müddetçe bizim tepkimiz yetersizdir. Biz de bu sevgiyi daha üst düzeye getirmek için tanıtım faaliyetleri düzenliyoruz, Mescid-i Aksa’nın dinimizdeki önemini tanıyoruz ve tanıtıyoruz. Mescid-i Aksa’nın müslümanların dininden ve akidesinden bir parça olduğunu söylemeye çalışıyoruz. Tabi bu birinci çalışmamız da halkımızın Kudüs’ü tanımasını ve sorumluluk üstlenmesini sağlamak. İkinci calışmamız da bununla paralel olarak yürüyor. Bizdeki Mescid-i Aksa muhabbetini sadece içeride yaşatmanın yanında, istiyoruz ki bunu Kudüs’e taşıyalım ve orada projeler üretelim.

 Kudüs’te hayata geçirdiğiniz projeleriniz var. Bunlar hakkında bizlere bilgi verebilir misiniz?

Şu an orada çeşitli projelerimiz var. En önemlisi, Mescid-i Aksa’nın içerisinde sabahtan akşama kadar İlim tahsil eden bin den fazla öğrencimiz var. Bunlar aynı zamanda Mescid-i Aksa içerisinde nöbet tutuyorlar, yani amacımız orasının boş kalmaması. Çünkü Mescid-i Aksa boş kaldığında İsrail’in saldırısına uğruyor. Şu an Mescid-i Aksa İsrail tarafından ikiye bölünmeye çalışılıyor. Bunun gerçekleşmemesi için nöbetçilerimiz (öğrencilerimiz) Mescid-i Aksa’nın içerisinde İlim tahsil ediyorlar.

İkinci bir çalışma olarak da Filistin’in çeşitli şehirlerinde otobüslerle Müslümanları Mescid-i Aksa’ya taşıyoruz. Orada namaz kılsınlar, ibadet etsinler ve tekrar şehre dönsünler diye. Bu çalışma da yine orada nöbetçiler bulunsun diye yapılıyor. Ayrıca bu çalışmanın diğer faydaları da var. Bir faydası Kudüs’ün iktisadi hareketine katkıda bulunması. Her gün 2500 kişi 50 otobüs ile Mescid-i Aksa’ya gidiyorlar, orada ibadet ediyorlar, namaz kılıyorlar ve alışveriş yaparak tekrar şehirlerine dönüyorlar.

Camilerimizin restorasyonu ve imarı da bir diğer çalışmamız. Şimdiye kadar 35 caminin ve mescidin restorasyonu tamamlandı. Yeni bir projemizin çalışmalarını yürütüyoruz şu an İsrail’in bir kanunu var (“Kayıp Mülk Kanunu”). Bir cami yıkık dökük olduğunda ve kimse bu camide namaz kılmadığında İsrail bu camiye el koyuyor, onu “kayıp mülk” diye adlandırıyor ve bu mülkleri kendi zimmetine geçiriyor, sonra da satıyor.Biz de bu durumu engellemek için camilerin restorasyon çalışmalarını yapıyoruz. Müslümanlar mescidlerde ve camilerde namaz kılıyorlar, ayrıca oralarda dini faaliyetler düzenleniyor.

demirci_israil_mescid_i_aksayi_boluyor13566979780_h970671

Bir diğer çalışmamız da Mescid-i Aksa’nın yakın çevresinde yaşayan müslümanların evlerinin restorasyonu ve imarı. Oranın halkı çok zor şartlar altında orada yaşamaya ve nöbet tutmaya çalışıyorlar. Biz de onlara katkıda bulunuyoruz, onlara destek oluyoruz. Yine orada Mescid-i Aksa’nın temizliğini yapan calışanlarımız var. Kudüs halkına hukuki sahada destek olan avukatlarımız var. Oranın halkına İsrail mahkemelerinde görülen davalarda yardımcı oluyorlar, bu da farklı bir projemiz.

Bunun yanında Ramazan ve Kurban ayında kumanya çalışması yapıyoruz ve Mescid-i Aksa içerisinde iftar sofraları açıyoruz. Bu proje kapsamında geçtiğimiz sene 90 bin kişiye iftar verdik. Kurban bayramında da Kurban çalışmalarımız devam ediyor.

Tüm bu çalışmalar Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın hayat damarı dediğimiz projeler. Bu gibi çalışmalar olmazsa Mescid-i Aksa ikiye bölünebilir, hatta tamamen yıkılabilir.

 Ümmet olarak Kudüs meselesine karşı duyarlı olmak en büyük görevlerimizden biri. Bu konuda en başta yurtiçinde yaptığınız tanıtım çalışmalarından söz ettiniz. Mescid-i Aksa’nın dinimizde ki yeri nedir?

Evet, Türkiye de yapmak istediğimiz çalışmalar tanıtım çalışmaları. Mescid-i Aksa’nın ihtiyaçları ve önemi nedir, bunlar bilinsin istiyoruz.Biz Müslümanlar olarak malesef Mescid-i Aksa’nın ilk kıblemiz olduğunu söyleyip geçiyoruz. “Orası İsra ve Miraç hadisesinin gerçekleştirildiği yer” diyoruz, ama iyi bilmemiz lazım ki Rasulullah Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Miraç hadisesinde  Kabe’den değil, Mescid-i Aksa’dan  Arş-ı Ala’ya yükseldi. Bu da oraya ait bir özellik demektir.

Dinimizde üç mescid var. Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa. Bunların sonuncusu  işgal altında olduğu için şu an önemi daha fazladır. Mescid-i Aksa’yı bihakkın tanımamız lazım. İsrail’in kurduğu komploları halkımıza tanıtmamız lazım. Bunları konferanslarla, seminerlerle ve basın yoluyla halkımıza duyurmaya çalışıyoruz.

 İsrail ne kadar ileriye gidebilir?

 Şimdi, düşmanımız akıllı olsa biz ona göre “şunu yapabilir” diyebiliriz. Ama İsrail için hiç bir kural yok. Ne zaman ne yapacağı belli değil. Biz her duruma karşı tedbir almak zorundayız.

 Bu konuda özellikle gençler ile birlikte çalışmakta olduğunuzu görüyoruz. Mirasımıza sahip çıkma konusunda üzerimize düşen vazifeler nel erdir? Gençler olarak bizlere ne tavsiye edersiniz?

Kudüs dinimizden ve akidemizden bir parçadır, biz nasıl beş vakit namaz kılıyorsak ve bizim için beş vakit namaz kılmak bir farz ise, Kudüs’ü savunmakta bizim için bir farzdır. Bir genç olarak Kudüs için üç şeyi muhakkak yapmamız gerekiyor. Birincisi, Kudüs’ü her gün dualarımızda unutmamamız lazım. Peygamberimiz’in sallallahu aleyhi ve sellem buyurduğu gibi, dua Müminin silahıdır.

“Allah’ım, Kudüs’ün durumunu görüyorum. Ben de Mescid-i Aksa için canımı feda etmeye hazırım. Allah’ım, Kudüs için çalışanlara yardım et, onlarla beraber ol ve bana da onlara yardımcı olmayı nasib et” diye dua etmemiz lazım. İkinci olarak Kudüs’ün ehemmiyetini anlamak için oranın tarihini okumamız lazım. Şu an İsrail’in orada ne yaptığını, Mescid-i Aksa’nın işgalini iyi bilmemiz, oradaki olayları takip etmemiz lazım. Bu gençlere ikinci tavsiyem.

Son olarak, Kudüs’ü kurtarmak için harekete geçmemiz gerekiyor. Kudüs’ün sesini bütün çevremize ve arkadaşlarımıza duyurmamız gerekiyor. Kudüs için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olmalıyız. Şunu vurgulamak istiyorum: İsrail bugün Mescid-i Aksa’yı ikiye bölmeye çalışıyor.

Biz Mslümanlar olarak Mescid-i Aksa’nın bölünmesine müsaade etmeyeceğiz.

Gencdoku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir