Arama Kelimenizi yazıp Enter'a basınız.

O Mü’min Çehresin Sen

Alnında Rabbine secdenin izi vardır senin. Âlemlerin Rabbine secde etmiş başın sahibisin. Belin bükülmüştür O’nun huzurunda. ‘Allah’ diyen dilin sahibisin. Kur’an’ı ‘kitabım!’ diyerek sahiplendin.

Abdullah’ın oğlu Muhammed ise adından sonra ufuklara kadar selamlar saldığın önderindir. İnsanlardan bir insan değil, mü’min insansın. Alnında secde izi olan, dilinde zikir rutubeti kurumayan, eli Allah yolundaki işlerle nasır tutmuş birisin.

O mü’min çehresin.

SÖZÜN SENETTİR SENİN VAADİN UMUT

Uzaktan izlenebilir, yakından hissedilebilir birisin. Sözün senettir. Vaadin umuttur. Tebessümün huzurdur. Endişen ikazdır. Sen, o mü’min çehresin. Gençliğine rağmen ağırsın. Birikim azlığına rağmen olgunsun.

Köydeki çiftlikte yaşasan tabiatına uygun yaşarsın. Şehre insen ve kalabalıklar arasında kalsan, sen yine o çehrenin sahibisin. Seni kalabalıklar solduramaz. Yüksek binaların altında kaybolup gitmezsin. Betonlar seni ezemez. Gürültüde kaybolmaz senin duyma yeteneğin. Duyarsın, duyduğunu idrak edersin. İdrak ettiğinin de gereğini yaparsın. Hür yüreklisin. Yüreğindeki prangaları parçaladıktan sonra yeni bir pranga vuramaz sana şeytan. Kullukta tadını aldığın hürriyetten feragat ettiremez seni şehirler ve binalar. Sen vasıtalara binersin ama vasıtalar sana binemezler. Bindiğin trenin yönü senin gitmek isteğin hedefine doğrudur her zaman. Sen köyde yaşarken o çehrenin sahibisin. Şehirlere indiğinde yine o adamsın. Bir adada mahsur kalsan da, okyanusun ortasında tek başında iken de o’sun sen. Uzaya kanatlansan, orada âlem değiştirsen sen o çehrenle varsın her yerde. Mü’min adam çehren, senin karakterindir. Toprak veya beton seni etkilemez. Su veya hava seni değiştirmez. Sözün söz, elin el, ayağın ayaktır her zaman. Dün ne idiysen bugün ve yarın da o olursun. Mayan Kur’an olduğu için değişmek yoktur sende. Gelişmek ve yükselmek senin adına yazılmış olandır.

O mü’min çehresin sen.

ASIRLARIN BİRİKİMİSİN SEN

Hürriyetin, yüreğindeki hürlük damarı sabittir. Onun üzerinden şeytanla ya da şeytana alet olacak biri ile pazarlığın olamaz. Gece de o’sun sen gündüz de. Düğünün de o düğündür neşen de. Günübirlik değilsin. Bütün günlerin ve bütün mekânların adamısın. Karakterin ve ahlâkın sana umutla bakanların örneğidir. Genç yaşında olmana rağmen asırların birikimisin. Alnındaki secde izi, dilindeki Kur’an kelimeleri seni sen yapar…

 Nureddin Yıldız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir