Arama Kelimenizi yazıp Enter'a basınız.

Yedi Güzel Adam Burada!

Üsküdar’da Fatih’in Mahkemesi olarak bilinen tarihî mekân, bir süredir heyecanlı bir hazırlığa sahne oluyor. Tarihi bina, sivil toplum kuruluşu YediHilal ve Üsküdar Belediyesinin elbirliği ile “Yedi Güzel Adam ve Öncüler Kütüphanesi” adıyla tematik bir kütüphaneye dönüştürüldü. Projeyi hayata geçirmek üzere aylardır hummalı bir faaliyet yürüten proje görevlileri, mekanı bu özel ve “güzel ” amaçla kullanıma açmak için gün sayıyor.

Kuruluşunun ardından göz ve gönül dolduran etkinliklerle “insana ve İslam’a hizmet” vazifesinde hızlı bir ilerleme kaydeden sivil toplum kuruluşu YediHilal, bu yaz Üsküdar Belediyesiyle imzaladığı protokol çerçevesinde Fatih’in Mahkemesi’nde fizibilite çalışmaları yaparak harekete geçti. Öncelikle, Cahit Zarifoğlu’nun şiirinden hareketle, kütüphanede eserleri yer alacak “Yedi Güzel Adam” olarak “Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt, Alaeddin Özdenören ve Mehmet Akif İnan,” isimleri üzerinde karar kılındı. Buna “Öncüler” olarak belirlenen “Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Cemil Meriç, Malcolm X, Hasan El-Benna, Muhammed İkbal ve Aliya İzzetbegoviç”in de ilave edilmesinin ardından, kitap listeleri oluşturuldu. “Yedi Güzel Adam ve Öncüler”in kendi kitapları ve haklarında yazılan tüm kitaplar temin edilerek tematik bir kütüphane kuruldu. Mekan, açılışının ardından hem kütüphane olarak hizmet verecek hem de YediHilal tarafından düzenlenecek kültür-sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapacak.

YediHilal Başkanı Mustafa Enesoğlu, konuyla ilgili açıklamasında “kütüphanenin tematik bir kütüphane olmak anlamında Türkiye’de ilkler arasında yer aldığını, başta lise ve üniversite öğrencileri olmak üzere kütüphanenin aktif bir şekilde kullanılmasını sağlayacaklarını ve böylece Yedi Güzel Adam ve Öncüler Kütüphanesinin ‘kaliteli ve güzel insanlar’ yetişmesinde önemli bir boşluğu dolduracağını” dile getirdi.

Üsküdar Kara Davut Camiinin karşısındaki sokakta yer alan kütüphanenin kurdelesi, 7 Aralık Pazar günü saat 13’te Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören’in de bulunacağı anlamlı bir törenle kesilecek. Açılış töreninin ardından tüm davetliler Bağlarbaşı Kültür Merkezine geçecek ve saat 15’te Nuri Pakdil ile Rasim Özdenören’in sohbet toplantısına katılacaklar. Kültür ve sanat camiasının yoğun ilgisine mazhar olması beklenen bu toplantıya iştirak edenlere hatıra olarak Cahit Zarifoğlu’nun şiir kitabı “Yedi Güzel Adam” ve kütüphaneyle ilgili tanıtım broşürleri hediye edilecek.

Açılış

7 Aralık 2014 pazar / 13:00
Fatih’in Mahkemesi
(Kara Davut Camii Karşısı)

Program ve söyleşi:
Bağlarbaşı Kültür Merkezi 15:00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir